Dzień dobry,
serdecznie zapraszam Państwa na spotkanie autorskie z Jagodą Grondecką wokół jej najnowszego reportażu „Emirat to my. Jak talibowie odbijali Afganistan”. Spotkanie odbędzie się 18 czerwca (czwartek) o godz. 17.00 w Starym Ratuszu, ul. Stare Miasto 33
Jagoda Grondecka – ceniona dziennikarka, iranistka, specjalizująca się w kwestiach bliskowschodnich, przez dwa i pół roku mieszkała w Kabulu, skąd relacjonowała wojnę w Afganistanie, przejęcie władzy przez talibów i życie pod ich rządami. Pracowała również m.in. w Libanie, Pakistanie, Syrii, Iraku, Ukrainie i Ugandzie, przyglądając wpływowi konfliktów i kryzysów na lokalne społeczności. Jej teksty i zdjęcia ukazały się m.in. w „The Foreign Policy”, serwisach Reutersa, „The New Arab”, „Die Welt”, „Gazecie Wyborczej”, „Krytyce Politycznej” i na portalach OKO.Press i Wirtualna Polska. Współpracuje z redakcją zagraniczną TVP Info.
Latem 2021 roku, gdy po dwudziestu latach obecności Amerykanie opuszczają Afganistan, Jagoda Grondecka jest na miejscu. Relacjonuje zbrojny marsz talibów na Kabul i ich powrót do władzy, panikę wśród mieszkańców, ucieczki żołnierzy afgańskiej armii i rozpad struktur republiki. Rozmawia z talibami, zagląda do opuszczonej bazy Bagram, gdzie porzucony sprzęt przypomina o nagłym odwrocie Amerykanów. Śledzi dramatyczne próby ewakuacji cywilów i tłumy usiłujące dostać się na lotnisko. Na prośbę polskiego rządu pomaga zorganizować ewakuację ponad setki Afgańczyków współpracujących z polskim wojskiem.
Czujnie obserwuje pierwsze miesiące nowych-starych rządów i codzienne życie z perspektywy ulic, szkół, domów i posterunków. Szczególną uwagę poświęca sytuacji kobiet, rozmawia z uczennicami i nauczycielkami, które mimo ryzyka próbują stawiać opór, gdy ogranicza się ich dostęp do edukacji, z demonstrantkami, które odważnie wykrzykują: „Chleba, pracy, wolności!”; odwiedza szariacki sąd, by przekonać się, ile warte jest zeznanie kobiety.
Tłem jej reporterskiej relacji jest analiza upadku afgańskiej republiki: korupcja elit, bezkarność watażków z Sojuszu Północnego, nocne naloty wojsk specjalnych na domniemanych wrogów reżimu. Właśnie tak zaczyna się historia powrotu talibów do władzy.
Podczas rozmowy Jagoda Grondecka przybliży te wszystkie dramatyczne wydarzenia, a Państwa udział w spotkaniu będzie również doskonałą okazją, aby poznać kulisy pracy reporterskiej na Bliskim Wschodzie.
Rozmowę poprowadzi Przemysław Rymkiewicz
Spotkanie odbędzie się 18 czerwca (czwartek) o godz. 17.00 w Starym Ratuszu, ul. Stare Miasto 33
Do zobaczenia
Elżbieta Altmajer
